  • TMS320DM335CZCE216
TMS320DM335CZCE216
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM335CZCE216
HK JDW NO:
815-TMS320DM335CZCE216
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.65mm 16kB CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM335 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM335CZCE216 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 337-LFBGA.Tube packaging is provided for it.As a member of Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is ideally suitable for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 1.8V 3.3V.The TMS320DM3x, DaVinci? series contains this digital signal processor.The uses of this product can be terminated with 337.1.3V is the supply voltage.There are pins on the 337 component.In its configuration, there are 337 pins.The base part number 320DM335 can be used to identify many associated parts.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 216MHz.Surface Mount is the method of mounting it.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.It is possible to supply as low a voltage as 1.235V to this device.It can be supplied with a maximum voltage of 1.365V.The device operates with a supply voltage of 1.3V.Data can be stored in this device's memory in 16kB format.The 3 UART channels support synchronous serial communication with configurable data formats and rates.This processor core adopts the architecture of RISC.
TMS320DM335CZCE216 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
TMS320DM335CZCE216 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM335CZCE216 DSP applications.
  • Seismology
  • Sonar
  • Biometrics
  • Medical imaging
  • Biomedical treatment
  • Spectral density estimation
  • Boats
  • Speech signal processing
  • Other sensor array processing
  • Audio signal
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM335CZCE216
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    337
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    216MHz
  • Base Part Number
    320DM335
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    32kB
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    14b
  • Core Architecture
    RISC
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    3
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V