  • TMS320DM335ZCE270
TMS320DM335ZCE270
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM335ZCE270
HK JDW NO:
815-TMS320DM335ZCE270
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
TMS320DM335ZCE270
Description:
0.65mm CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM335 337 Pin 270MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM335ZCE270 Overview
An electronic component available in package 337-LFBGA.Packaging is provided in the form of Tube.The fact that it belongs to the Digital Media System-on-Chip (DMSoC) family means that it can be applied to a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is part of the TMS320DM3x, DaVinci? series.The terminations for its uses are 337.A voltage of 1.3V is used as the supply voltage.The 337 component has pins.An overview of its configuration can be found in the section on 337 pins.Several related parts can be identified using its base part number, 320DM335.In order for the device to operate at the frequency of 270MHz, it has been designed specifically.Mounting is accomplished using Surface Mount.In order to power this device, a voltage as low as 1.235V needs to be supplied.There is a maximum voltage supply of 1.365V to this device.It operates with the supply voltage of 1.3V.It is possible to configure the data format and transfer speed of 3 UART channels for synchronous serial communication.Processor core ARM adopts the ARM architecture.
TMS320DM335ZCE270 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
TMS320DM335ZCE270 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM335ZCE270 DSP applications.
  • Biomedical engineering
  • Image signal processing
  • Sound navigation and ranging systems
  • Vibration signal processing
  • Streaming videos
  • Machinery and equipment
  • Streaming music
  • Processing system
  • Geophysical processing
  • Tomography technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM335ZCE270
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    337
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    270MHz
  • Base Part Number
    320DM335
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • Core Architecture
    ARM
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    3
  • Bus Compatibility
    I2C; SPI; UART; USB
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • On Chip Data RAM
    56kB
  • Height
    1.3mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm