  • TMS320DM355CZCE216
TMS320DM355CZCE216
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM355CZCE216
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320DM355CZCE216
Package:
337-LFBGA
Description:
0.65mm CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM355 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM355CZCE216 Overview
This is an electronic component with a 337-LFBGA package.Tube packaging is provided for it.Digital Media System-on-Chip (DMSoC) members are well suited for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~85°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.There are several digital signal processors in the TMS320DM3x, DaVinci? series, including this one.The terminations for its uses are 337.A voltage of 1.3V is used as the supply voltage.There are 337 component pins.In its configuration, it contains 337 pins.By using its base part number of 320DM355, many related parts can be identified.This device is designed specifically to operate at frequency 216MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.This device operates at a voltage as low as 1.235V.Devices like this can be powered by voltages up to 1.365V.This device is powered by 1.3V's supply voltage.The 3 UART channels support asynchronous serial communication in which data formats and transmission speeds are configurable.This processor core adopts the architecture of RISC.
TMS320DM355CZCE216 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
TMS320DM355CZCE216 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM355CZCE216 DSP applications.
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Scene analysis technology
  • Automobile electronic gadgets
  • Consumer electronic gadgets
  • Finite impulse response digital filters
  • Computers and laptop
  • Dam design
  • Geoscience signal processing
  • Image signal processing
  • Compression of videos
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM355CZCE216
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    337
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    216MHz
  • Base Part Number
    320DM355
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • Bit Size
    32
  • Core Architecture
    RISC
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    3
  • Bus Compatibility
    I2C; SPI; UART; USB
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • On Chip Data RAM
    56kB
  • Height
    1.3mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm