  • TMS320DM640GDK400
TMS320DM640GDK400
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM640GDK400
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320DM640GDK400
Package:
548-BFBGA, FCCSPBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 1.23.3V CPLD TMS320DM64x, DaVinci? Series 320DM640 548 Pin 400MHz 1.2V 548-BFBGA, FCCSPBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM640GDK400 Overview
It is a kind of electronic component available in the 548-BFBGA, FCCSPBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~90°C TC to ensure its normal operation.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.It is a part of the TMS320DM64x, DaVinci? series of digital signal processors.The use of it is terminated by 548.Using 1.2V as the supply voltage, it operates.Pins are located on the 548 component.An overview of its configuration can be found in the section on 548 pins.With its base part number 320DM640, it is possible to identify a number of related parts.400MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is the method of mounting it.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.Electricity is provided by 1.23.3V.Electronic parts can also add more features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
TMS320DM640GDK400 Features
Supplied in the 548-BFBGA, FCCSPBGA package
TMS320DM640GDK400 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM640GDK400 DSP applications.
  • Computers and laptop
  • Image signal processing
  • Radio detection and rangin systems
  • Speech processing and recognition
  • Finite impulse response digital filters
  • Biometrics
  • Consumer electronic gadgets
  • Biomedical engineering
  • Telephone conversations
  • Remote sensing image processing technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM640GDK400
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    548-BFBGA, FCCSPBGA
  • Number of Pins
    548
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM64x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    548
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    400MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320DM640
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Interface
    I2C, McASP, McBSP
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • RAM (words)
    16384
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    160kB
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm