  • TMS320DM642GNZ600
TMS320DM642GNZ600
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM642GNZ600
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TMS320DM642GNZ600
Package:
548-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD TMS320DM64x, DaVinci? Series 1.4V 548-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM642GNZ600 Overview
It is a type of electronic component available in package 548-BBGA, FCBGA.The packaging way is Tray.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.If it is operating at the temperature of 0°C~90°C TC, then it will be operating normally.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.TMS320DM64x, DaVinci? series digital signal processors contain this digital signal processor.548 terminations are available for its use.It is supplied with voltage by 1.4V.Pins are available on the 548 component.This electronic part can provide more features for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.The clock frequency is 75.19MHz.
TMS320DM642GNZ600 Features
Supplied in the 548-BBGA, FCBGA package
TMS320DM642GNZ600 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC TMS320DM642GNZ600 DSP applications.
  • Compression of videos
  • Finite impulse response digital filters
  • Biometrics
  • Streaming videos
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Tomography technology
  • Consumer electronic gadgets
  • Digital hardware
  • House construction
  • Fourier transform
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM642GNZ600
  • Package / Case
    548-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM64x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    548
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.4V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    548
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B548
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.44V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.36V
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP, PCI
  • Clock Frequency
    75.19MHz
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    64
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.40V
  • On Chip Data RAM
    160kB
  • Clock Rate
    600MHz
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm