  • TMS320DM642GNZA500
TMS320DM642GNZA500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM642GNZA500
HK JDW NO:
815-TMS320DM642GNZA500
Description:
1mm 1.43.3V CPLD 548 Pin 1.4V FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM642GNZA500 Overview
This is an electronic component with a FCBGA package.There are 548 terminations for its uses.1.4V provides the supply voltage for it.The 548 component has pins.The configuration of the device includes 548 pins.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.A 1.43.3V electric power source is used to power it.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as uPs/uCs/peripheral ICs.A frequency of less than 500MHz should be used.
TMS320DM642GNZA500 Features
Supplied in the FCBGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS320DM642GNZA500 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320DM642GNZA500 DSP applications.
  • Tomography technology
  • Real-time effects
  • Encoding/broadcast
  • Speech processing and recognition
  • Control systems
  • Remote sensing image processing technology
  • Digital image processing, data compression
  • Digital camera
  • Infinite impulse response filters
  • Electronic information engineering
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM642GNZA500
    YES
  • Number of Pins
    548
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.4V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.44V
  • Power Supplies
    1.43.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.36V
  • Frequency (Max)
    500MHz
  • RAM (words)
    16384
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm