  • TMS320LBC51PQA57
TMS320LBC51PQA57
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LBC51PQA57
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320LBC51PQA57
Package:
132-BQFP Bumpered
Datasheet:
TMS320LBC51PQA57
Description:
0.635mm 16kB CPLD TMS320C5x Series 320LBC51 132 Pin 57MHz 3.3V 132-BQFP Bumpered
Purchasing and Inquiry
TMS320LBC51PQA57 Overview
This is an electronic component with a 132-BQFP Bumpered package.It is provided with a packaging way of Tray.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~85°C TA, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.This digital signal processor is included into the TMS320C5x series.132 terminations are available for its use.It operates with the supply voltage of 3.3V.132 component pins are present.This configuration contains 132 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number 320LBC51.To operate at 57MHz frequency, the device has a specific design.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 3.13V needs to be supplied.There is a maximum voltage supply of 3.47V to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.In its memory, this device can store 16kB data.It is also possible to add additional features to 1K WORDS DATA/PROG RAM with the help of this electronic component.
TMS320LBC51PQA57 Features
Supplied in the 132-BQFP Bumpered package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320LBC51PQA57 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LBC51PQA57 DSP applications.
  • Audio synthesis
  • Radar
  • Speech signal processing
  • Dam design
  • Biomedical treatment
  • Digital communications
  • Tomography technology
  • Seismology
  • Audio signal
  • Monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LBC51PQA57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-BQFP Bumpered
  • Number of Pins
    132
  • Weight
    4.608697g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C5x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    1K WORDS DATA/PROG RAM
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320LBC51
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    BSP, SSP, TDM
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    3.13V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    4.1kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16
    YES
  • RAM (words)
    512
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (16kB)
  • On Chip Data RAM
    4kB
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    24.13mm