  • TMS320LC542PBK2-50
TMS320LC542PBK2-50
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LC542PBK2-50
HK JDW NO:
815-TMS320LC542PBK2-50
Package:
128-LQFP
Datasheet:
Description:
0.4mm 4kB CPLD TMS320C54x Series 320LC542 128 Pin 50MHz 3.3V 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320LC542PBK2-50 Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 128-LQFP package.There is a packaging method of Tray provided with it.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.Operating at the temperature of -40°C~100°C TC ensures its normal operation.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.It is a part of the TMS320C54x series of digital signal processors.Its uses have 128 terminations.It works with a voltage of 3.3V as a supply voltage.128 component pins are present.In its configuration, it contains 128 pins.Many related parts can be identified by using the 320LC542 part number as a base.In order for the device to operate at 50MHz frequency, there is a specific design.Surface Mount is the method of mounting it.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.There is a memory on this device that can store 4kB data.It is possible to program 1 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.5 interrupts are caused by external sources.
TMS320LC542PBK2-50 Features
Supplied in the 128-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
5 external interrupts
TMS320LC542PBK2-50 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LC542PBK2-50 DSP applications.
  • Radar
  • House construction
  • Vehicle electronics
  • Biomedical treatment
  • Financial signals
  • TVs
  • Other sensor array processing
  • Consumer electronic gadgets
  • Tomography technology
  • Processing system
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LC542PBK2-50
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Number of Pins
    128
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    128
  • Type
    Fixed Point
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320LC542
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    BSP, HPI, TDM
    16
  • On Chip Program ROM Width
    YES
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    10000
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    5
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm