  • TMS320UC5402ZGU-80
TMS320UC5402ZGU-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320UC5402ZGU-80
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320UC5402ZGU-80
Package:
144-LFBGA
Description:
0.8mm 8kB CPLD TMS320C54x Series 320UC5402 144 Pin 80MHz 1.8V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320UC5402ZGU-80 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LFBGA.Tray is the packaging method provided.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.If it is operating at the temperature of -40°C~100°C TC, then it will be operating normally.Voltages can be input or output within 1.8V 2.5V 3.3V's analog voltage range.The TMS320C54x series incorporates this digital signal processor.In terms of its uses, it has 144 terminations.The voltage supplied by 1.8V is used to operate it.Pins are available on the 144 component.An overview of its configuration can be found in the section on 144 pins.The base part number 320UC5402 allows identification of a wide range of related parts.80MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is the method of mounting it.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.The device operates with a supply voltage of 3.3V.Its memory can store 8kB data.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
TMS320UC5402ZGU-80 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320UC5402ZGU-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320UC5402ZGU-80 DSP applications.
  • Remote sensing image processing technology
  • Real-time effects
  • Machinery and equipment
  • Electronic information engineering
  • Digital camera
  • Automobiles
  • Audio compression
  • Vehicle electronics
  • Geophysical processing
  • Biomedical treatment
Step5Bar-code shipping tag
TMS320UC5402ZGU-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    319.499126mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320UC5402
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    32kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • RAM (words)
    16384
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    12mm