  • TMS320UC5409PGE-80
TMS320UC5409PGE-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320UC5409PGE-80
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TMS320UC5409PGE-80
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm CPLD TMS320C54x Series 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320UC5409PGE-80 Overview
It is a kind of electronic component available in the 144-LQFP package.The packaging way is Tray.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.1.8V 2.5V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.This digital signal processor is part of the TMS320C54x series.There are 144 terminations for its uses.The supply voltage is 1.8V.There are pins on the 144 component.With this electronic part, additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided.20MHz is the clock frequency.
TMS320UC5409PGE-80 Features
Supplied in the 144-LQFP package
TMS320UC5409PGE-80 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC TMS320UC5409PGE-80 DSP applications.
  • Tomography technology
  • Computer vision technology
  • Digital image processing, data compression
  • Seismology
  • Digital communications
  • Signal processing for telecommunications
  • Image signal processing
  • Digital camera
  • Real-time effects
  • Electronic information engineering
Step5Bar-code shipping tag
TMS320UC5409PGE-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.98V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Address Bus Width
    23
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    64kB
  • Clock Rate
    80MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm