  • TMS320VC5402AGGU16
TMS320VC5402AGGU16
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5402AGGU16
HK JDW NO:
815-TMS320VC5402AGGU16
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
32kB CPLD 144 Pin 160MHz 1.6V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5402AGGU16 Overview
An electronic component available in package BGA.Bulk packaging is provided for it.There are 144 terminations for its uses.Using 1.6V as the supply voltage, it operates.There are 144 component pins.144 pins can be found in its configuration.It is specifically designed to operate with the frequency of 160MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.This device operates at a voltage as low as 1.55V.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.3.3V is the supply voltage for this device.It can store 32kB data in its memory.Data formats and transmission speeds are configurable for 0 UART channels used for asynchronous serial communication.This electronic part can provide more features for ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.For its uPs/uCs/peripheral ICs, DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used.TMS320-architecture is used in this processor core.Operating temperatures should be lower than 100°C.There should be a temperature difference over -40°C during operation.There are 2 timers programmed to provide accurate feedback and event activation in industrial environments.Interrupts caused by an external source cause 4 interrupts.Below 160MHz is the maximum frequency that should be used.
TMS320VC5402AGGU16 Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
TMS320VC5402AGGU16 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5402AGGU16 DSP applications.
  • Encoding/broadcast
  • Receivers
  • 3D tomography and imaging processing
  • Remote sensing image processing technology
  • Smart camera
  • Smart phones
  • Tomography technology
  • TVs
  • Biometrics
  • Radio detection and rangin systems
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5402AGGU16
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    BGA
  • Weight
    325.906118mg
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Frequency
    160MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.55V
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    32kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    160MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Core Architecture
    TMS320
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    16384
  • Number of Timers
    2
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm