  • TMS320VC5402APGE16
TMS320VC5402APGE16
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5402APGE16
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320VC5402APGE16
Package:
144-LQFP
Description:
Gold 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5402 144 Pin 160MHz 1.6V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5402APGE16 Overview
It is a type of electronic component available in package 144-LQFP.Packaging method Tray is provided.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C54x series includes this digital signal processor.The use of it is terminated by 144.Using 1.6V as the supply voltage, it operates.Pins are available for 144 components.An overview of its configuration can be found in the section on 144 pins.Many related parts can be identified by using the 320VC5402 part number as a base.In order for the device to operate at 160MHz frequency, there is a specific design.The mounting method of the device is Surface Mount.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.In this device, the minimum voltage is 1.55V.There is a maximum voltage supply of 3.6V to this device.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.Using this device, you can store 32kB data.The 0 UART channels support synchronous serial communication with configurable data formats and rates.More additional features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.It is based on the TMS320 architecture.There are 28 I/Os on the device.The memory type it uses is ROM.2 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.A source external to the system causes 4 interrupts.16 information is stored on the device.
TMS320VC5402APGE16 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
28 I/Os
4 external interrupts
TMS320VC5402APGE16 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5402APGE16 DSP applications.
  • Smart camera
  • Fourier transform
  • Processing system
  • Audio synthesis
  • Vibration signal processing
  • Seismology
  • Statistical signal processing
  • Geophysical processing
  • Computer vision technology
  • Digital communications
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5402APGE16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Frequency
    160MHz
  • Base Part Number
    320VC5402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.55V
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    ROM
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    1.60V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Thickness
    1.4mm