  • TMS320VC5402PGE100
TMS320VC5402PGE100
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5402PGE100
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320VC5402PGE100
Package:
144-LQFP
Description:
8kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5402 144 Pin 100MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5402PGE100 Overview
In the 144-LQFP package, it is a type of electronic component.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.By operating the device at the temperature of -40°C~100°C TC, a normal operation is ensured.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.This digital signal processor is part of the TMS320C54x series.The uses of this product can be terminated with 144.1.8V is the supply voltage.In this component, there are pins for 144.144 pins can be found in its configuration.With its base part number of 320VC5402, many related parts can be identified.To operate at 100MHz frequency, the device has a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device falls into the subcategory of Digital Signal Processors based on its specific characteristics.The minimum voltage supplied to this device is as low as 1.71V.This device can be powered by 1.98V voltages.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.There is a memory on this device that can store 8kB data.The 0 UART channels support synchronous serial communication with configurable data formats and rates.With this electronic part, additional features of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be provided.TMS320 architecture is used for this processor core.The device has 8 I/Os.ROM is the type of memory it uses.It is possible to program 2 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.An external source causes 4 interrupts.16 information is stored on the device.
TMS320VC5402PGE100 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 1.8V
8 I/Os
4 external interrupts
TMS320VC5402PGE100 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5402PGE100 DSP applications.
  • 3D tomography and imaging processing
  • Video coding, audio coding
  • Medical imaging
  • Biometrics
  • Automobile electronic gadgets
  • House construction
  • Infinite impulse response filters
  • TVs
  • Speech processing and recognition
  • Finite impulse response digital filters
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5402PGE100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    320VC5402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    1.98V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    8
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    ROM
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Thickness
    1.4mm