  • TMS320VC5402ZGU100
TMS320VC5402ZGU100
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5402ZGU100
HK JDW NO:
815-TMS320VC5402ZGU100
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
Description:
8kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5402 144 Pin 100MHz 1.8V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5402ZGU100 Overview
It is a type of electronic component available in package 144-LFBGA.Tray is the packaging method provided.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.If it is operating at the temperature of -40°C~100°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.In order to use it, it has 144 terminations.The supply voltage is 1.8V.In this component, there are pins for 144.In its configuration, there are 144 pins.By using its base part number of 320VC5402, many related parts can be identified.This device is designed specifically to operate at frequency 100MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.The minimum voltage supplied to this device is as low as 1.71V.This device can be powered by 3.6V voltages.The device operates on a voltage of 3.3V as its supply voltage.Its memory can store 8kB data.Data formats and transmission speeds are configurable for 0 UART channels used for asynchronous serial communication.Electronic parts can also add more features to ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY.This processor core adopts the architecture of TMS320.8 I/Os are present on the device.ROM is its memory type.2 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.There are 4 interrupts caused by an external source.There are 16 information stored in the device.
TMS320VC5402ZGU100 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
8 I/Os
4 external interrupts
TMS320VC5402ZGU100 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5402ZGU100 DSP applications.
  • Speech processing
  • Smart camera
  • Real-time effects
  • Digital hardware
  • Processing system
  • Computers and laptop
  • Vehicle electronics
  • Digital image processing
  • Machinery and equipment
  • Streaming videos
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5402ZGU100
    Select All
  • Core Architecture
    TMS320
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LIFEBUY (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    319.499126mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    320VC5402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.71V