  • TMS320VC5409ZGU-80
TMS320VC5409ZGU-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5409ZGU-80
HK JDW NO:
815-TMS320VC5409ZGU-80
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5409 144 Pin 80MHz 1.8V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5409ZGU-80 Overview
The 144-LFBGA package contains these electronic components.It has a packaging style of Tray.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.The operation of the device at the temperature of -40°C~100°C TC ensures the normal operation of the device.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.There are 144 terminations for its uses.The supply voltage is 1.8V.144 component pins are present.In its configuration, it contains 144 pins.Many related parts can be identified by using the 320VC5409 part number as a base.In order for the device to operate at the frequency of 80MHz, it has been designed specifically.Surface Mount is used as the mounting method.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.Devices like this can be powered with as little as 1.71V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.6V.A supply voltage of 3.3V is required for its operation.Data can be stored in this device's memory in 32kB format.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.
TMS320VC5409ZGU-80 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320VC5409ZGU-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5409ZGU-80 DSP applications.
  • Biometrics
  • Infinite impulse response filters
  • Audio synthesis
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Computer vision technology
  • Medical imaging
  • Digital communications
  • Finite impulse response digital filters
  • Tomography technology
  • Electronic information engineering
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5409ZGU-80
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    319.499126mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320VC5409
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    64kB
  • Data Bus Width
    16b
    YES
  • RAM (words)
    32768
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm