  • TMS320VC549PGER-80
TMS320VC549PGER-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC549PGER-80
HK JDW NO:
815-TMS320VC549PGER-80
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC549 144 Pin 80MHz 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC549PGER-80 Overview
It is a kind of electronic component available in the 144-LQFP package.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.If it is operating at the temperature of -40°C~100°C TC, then it will be operating normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.There are several digital signal processors in the TMS320C54x series, including this one.There are 144 terminations for its uses.It works with a voltage of 2.5V as a supply voltage.Pins are present on the 144 component.In its configuration, it contains 144 pins.With its base part number 320VC549, it is possible to identify a number of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 80MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.This device is powered by 3.3V's supply voltage.Its memory can be used to store 32kB data.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.
TMS320VC549PGER-80 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320VC549PGER-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC549PGER-80 DSP applications.
  • Receivers
  • Geoscience signal processing
  • Digital communications
  • Machinery and equipment
  • Other sensor array processing
  • Remote sensing image processing technology
  • Radar
  • Finite impulse response digital filters
  • Infrared
  • Computers and laptop
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC549PGER-80
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Series
    TMS320C54x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    144
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320VC549
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Interface
    BSP, Host Interface, Serial Port
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    64kB
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    23
    YES
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm