  • TMS320VC5502GZZ200
TMS320VC5502GZZ200
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC5502GZZ200
HK JDW NO:
815-TMS320VC5502GZZ200
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
32kB CPLD 201 Pin 200MHz 1.26V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320VC5502GZZ200 Overview
This is an electronic component with a BGA package.A packaging way of Bulk is provided.In order to use it, it has 201 terminations.It is supplied with voltage by 1.26V.In this component, there are pins for 201.An overview of its configuration can be found in the section on 201 pins.This device is designed specifically to operate at frequency 200MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.Devices like this can be powered with as little as 1.2V volts.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.The device operates with a supply voltage of 1.26V.Its memory can be used to store 32kB data.In 1 UART channels, the data format and transmission speeds may be customi1ed for asynchronous serial communication.Electronic parts can also add more features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.For its uPs/uCs/peripheral ICs, DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used.Memory type EPROM, SDRAM, SRAM is used by it.The operating temperature should be lower than 85°C.In order to operate, the temperature should exceed -40°C.A 4 timer can give accurate feedback and activate events in industrial settings.An external source causes 4 interrupts.The device stores 32 pieces of information.Keep its frequency below 200MHz at all times.To transmit data, there are 8 programmable I/Os.
TMS320VC5502GZZ200 Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 1.26V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
TMS320VC5502GZZ200 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC5502GZZ200 DSP applications.
  • Digital communications
  • Radar
  • Real-time effects
  • Dam design
  • Instrument modeling
  • Biomedical treatment
  • Image signal processing
  • Encoding/broadcast
  • TVs
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC5502GZZ200
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    201
  • Weight
    490.701896mg
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    201
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.26V
  • Frequency
    200MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.26V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    EPROM, SDRAM, SRAM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Number of Bits
    32
  • Supply Current-Max
    239mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Data Bus Width
    32b
    YES
  • Number of Programmable I/O
    8
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of Timers
    4
  • ROM Programmability
    MROM
  • Height
    1.4mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm