  • TMS32C6211BGFNA150
TMS32C6211BGFNA150
advertisement
Manufacturer No:
TMS32C6211BGFNA150
HK JDW NO:
815-TMS32C6211BGFNA150
Package:
256-BGA
Datasheet:
Description:
1.83.3V CPLD TMS320C62x Series 320C6211 256 Pin 150MHz 1.8V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
TMS32C6211BGFNA150 Overview
The 256-BGA package contains these electronic components.The packaging way is Tray.The Fixed Point family provides a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~105°C TC ensures its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.There are several digital signal processors in the TMS320C62x series, including this one.The 256 terminations are used for its uses.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.In this component, there are pins for 256.The configuration of the device includes 256 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320C6211.This device is designed specifically to operate at frequency 150MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.This device operates at a voltage as low as 1.71V.This device can handle a maximum voltage of 3.46V.This device is powered by a voltage of 1.8V.The electric power supply is 1.83.3V.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY with the help of this electronic component.It uses EPROM, SDRAM, SRAM as its memory type.2 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.An external source causes 4 interrupts.The device contains 32 pieces of information.To prevent CPU overload, 16 DMA channels are used to transfer data.
TMS32C6211BGFNA150 Features
Supplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 1.8V
4 external interrupts
TMS32C6211BGFNA150 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS32C6211BGFNA150 DSP applications.
  • Dam design
  • Audio compression
  • Audio synthesis
  • Speech signal processing
  • Instrument modeling
  • Real-time effects
  • Biometrics
  • Compression of videos
  • Streaming music
  • Sound navigation and ranging systems
Step5Bar-code shipping tag
TMS32C6211BGFNA150
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    2.196011g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Series
    TMS320C62x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    150MHz
  • Base Part Number
    320C6211
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Type
    EPROM, SDRAM, SRAM
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
    YES
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    1024
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    72kB
  • Number of DMA Channels
    16
  • Height
    2.32mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • Thickness
    1.72mm