  • TMSDC6727BGDHA250
TMSDC6727BGDHA250
advertisement
Manufacturer No:
TMSDC6727BGDHA250
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMSDC6727BGDHA250
Package:
256-BGA
Datasheet:
Description:
1.23.3V 384kB CPLD TMS320C672x Series TMSDC6727 256 Pin 250MHz 1.2V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
TMSDC6727BGDHA250 Overview
It is a type of electronic component available in package 256-BGA.The packaging way is Tube.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.By operating the device at the temperature of -40°C~105°C TC, a normal operation is ensured.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.This digital signal processor is part of the TMS320C672x series.For its use, it has 256 terminations.1.2V provides the supply voltage for it.There are 256 component pins.An overview of its configuration can be found in the section on 256 pins.Several related parts can be identified using its base part number, TMSDC6727.In order for the device to operate at the frequency of 250MHz, it has been designed specifically.The mounting method is Surface Mount.The device can be classified as part of the Digital Signal Processors subcategory based on its specific characteristics.1.14V is the minimum voltage that can be supplied to this device.It can be supplied with a maximum voltage of 3.47V.The device operates on a voltage of 1.2V as its supply voltage.Using this device, you can store 384kB data.The electric power supply is 1.23.3V.RAM, ROM, SDR, SDRAM is its memory type.The CPU is not overloaded when data is transferred via 16 DMA channels.
TMSDC6727BGDHA250 Features
Supplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 1.2V
TMSDC6727BGDHA250 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMSDC6727BGDHA250 DSP applications.
  • Automobiles
  • Infinite impulse response filters
  • Dam design
  • Biomedical engineering
  • Signal processing for telecommunications
  • Seismology
  • Real-time effects
  • Streaming music
  • Speech signal processing
  • 3D tomography and imaging processing
Step5Bar-code shipping tag
TMSDC6727BGDHA250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320C672x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    250MHz
  • Base Part Number
    TMSDC6727
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Interface
    EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    384kB
  • RAM Size
    256kB
  • Memory Type
    RAM, ROM, SDR, SDRAM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • Integrated Cache
    YES
  • RAM (words)
    262144
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • ROM Programmability
    MROM
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    288kB
  • Number of DMA Channels
    16
  • Height
    2.02mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.41mm