  • TMX320C82GGP60
TMX320C82GGP60
advertisement
Manufacturer No:
TMX320C82GGP60
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMX320C82GGP60
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
1.27mm CPLD 3.3V BGA
Purchasing and Inquiry
TMX320C82GGP60 Overview
In electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type BGA .The uses of this product can be terminated with 352.3.3V is the supply voltage.Pins are available for 352 components.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, MIXED is used as uPs/uCs/peripheral ICs.A clock frequency of 60MHz is used to operate it.Operating temperatures should not exceed 85°C.
TMX320C82GGP60 Features
Supplied in the BGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, MIXED as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMX320C82GGP60 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMX320C82GGP60 DSP applications.
  • Seismology
  • Airplanes
  • 3D tomography and imaging processing
  • Digital camera
  • Radio detection and rangin systems
  • MP3 audio player
  • Boats
  • Spectral density estimation
  • Electronic information engineering
  • Digital hardware
Step5Bar-code shipping tag
TMX320C82GGP60
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    352
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.165V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, MIXED
  • Clock Frequency
    60MHz
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FLOATING POINT
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm