  • TMX320DM355ZCE216
TMX320DM355ZCE216
advertisement
Manufacturer No:
TMX320DM355ZCE216
HK JDW NO:
815-TMX320DM355ZCE216
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
TMX320DM355ZCE216
Description:
0.65mm 1.31.83.3V CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 320DM355 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMX320DM355ZCE216 Overview
In the 337-LFBGA package, it is a type of electronic component.Tray packaging is provided for it.As a member of Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is ideally suitable for a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.This digital signal processor is part of the TMS320DM3x, DaVinci? series.The uses of this product can be terminated with 337.This device is powered by 1.3V's supply voltage.Pins are located on the 337 component.This configuration contains 337 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320DM355.In order for the device to operate at the frequency of 216MHz, it has been designed specifically.The mounting method is Surface Mount.The specific characteristics of this device can be categoriDigital Signal Processorsed within the Digital Signal Processors subcategory.This device can be powered by voltages as low as 3.135V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.465V.A 1.31.83.3V electric power source is used to power it.104 I/Os are present on the device.In the device, 32 information is stored.
TMX320DM355ZCE216 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
104 I/Os
TMX320DM355ZCE216 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMX320DM355ZCE216 DSP applications.
  • Vehicle electronics
  • Tomography technology
  • Digital image processing, data compression
  • Speech processing and recognition
  • Statistical signal processing
  • Audio
  • Boats
  • Computer vision technology
  • Radar
  • Remote sensing image processing technology
Step5Bar-code shipping tag
TMX320DM355ZCE216
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    337
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    216MHz
  • Base Part Number
    320DM355
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.31.83.3V
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of I/O
    104
  • RAM Size
    32kB
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Format
    FIXED-POINT
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • On Chip Data RAM
    56kB
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm