  • TPMY157M010R0045
TPMY157M010R0045
advertisement
Manufacturer No:
TPMY157M010R0045
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPMY157M010R0045
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPMY157M010R0045 Overview
A ripple current of 39mA is set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks 15μA current.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
TPMY157M010R0045 Features
39mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 15μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPMY157M010R0045 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPMY157M010R0045 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TPMY157M010R0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPM
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    15μA
  • Ripple Current
    39mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm