  • TPSA685M006R1800
TPSA685M006R1800
advertisement
Manufacturer No:
TPSA685M006R1800
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSA685M006R1800
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSA685M006R1800 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.8Ohm in this case.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.
TPSA685M006R1800 Features
the dissipation factor is 6 %
TPSA685M006R1800 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSA685M006R1800 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics,
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • ABS
  • Industrial
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TPSA685M006R1800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm