  • TPSB476M010R0350
TPSB476M010R0350
advertisement
Manufacturer No:
TPSB476M010R0350
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB476M010R0350
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB476M010R0350 Overview
This resistor has a resistance of 350mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 0.0047mA in this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 8 %.
TPSB476M010R0350 Features
a leakage current of 0.0047mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
TPSB476M010R0350 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB476M010R0350 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • ABS
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TPSB476M010R0350
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    350mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%