  • TPSC226K020H0400
TPSC226K020H0400
advertisement
Manufacturer No:
TPSC226K020H0400
HK JDW NO:
66-TPSC226K020H0400
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TPSC226K020H0400
Purchasing and Inquiry
TPSC226K020H0400 Overview
The capacitor's ripple current is set to 524mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Capacitor leakage current is 4.4μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TPSC226K020H0400 Features
524mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC226K020H0400 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC226K020H0400 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Avionics,
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TPSC226K020H0400
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    4.4μA
  • Ripple Current
    524mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm