  • TPSD106K025R0500
TPSD106K025R0500
advertisement
Manufacturer No:
TPSD106K025R0500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD106K025R0500
Purchasing and Inquiry
TPSD106K025R0500 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.The leakage current of this capacitor is 2.5μA. A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
TPSD106K025R0500 Features
a leakage current of 2.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TPSD106K025R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD106K025R0500 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • ABS
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Consumer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TPSD106K025R0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm