  • TPSD157M016R0085
TPSD157M016R0085
advertisement
Manufacturer No:
TPSD157M016R0085
HK JDW NO:
66-TPSD157M016R0085
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD157M016R0085
Purchasing and Inquiry
TPSD157M016R0085 Overview
This resistor has a resistance of 85mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TPSD157M016R0085 Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD157M016R0085 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD157M016R0085 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TPSD157M016R0085
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm