  • TPSV157K020R0080V
TPSV157K020R0080V
advertisement
Manufacturer No:
TPSV157K020R0080V
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSV157K020R0080V
Package:
2924
Purchasing and Inquiry
TPSV157K020R0080V Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 80mOhm as their resistance.
TPSV157K020R0080V Features
TPSV157K020R0080V Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSV157K020R0080V applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TPSV157K020R0080V
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    2924
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Height
    3.55mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm