  • TPSV687K006R0035
TPSV687K006R0035
advertisement
Manufacturer No:
TPSV687K006R0035
HK JDW NO:
66-TPSV687K006R0035
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
TPSV687K006R0035
Purchasing and Inquiry
TPSV687K006R0035 Overview
There is a ripple current of 1.069mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current at 42.8μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 14 %.
TPSV687K006R0035 Features
1.069mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 42.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 14 %
TPSV687K006R0035 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSV687K006R0035 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSV687K006R0035
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    42.8μA
  • Ripple Current
    1.069mA
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm