  • TPSW107K006R0150
TPSW107K006R0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSW107K006R0150
HK JDW NO:
66-TPSW107K006R0150
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSW107K006R0150 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 150mOhm.This capacitor leaks 0.0063mA current.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TPSW107K006R0150 Features
a leakage current of 0.0063mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TPSW107K006R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSW107K006R0150 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General purpose
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TPSW107K006R0150
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm