  • TR2/6125FA4A
TR2/6125FA4A
advertisement
Manufacturer No:
TR2/6125FA4A
HK JDW NO:
255-TR2/6125FA4A
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
TR2/6125FA4A
Description:
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
TR2/6125FA4A
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    BRICK 6125FA
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.102W x 0.102 H 6.10mmx2.59mmx2.59mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 300 A
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.59 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.59mm x 2.59mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Rated Current
    4A
  • Melting I2t
    4.4
  • DC Cold Resistance
    0.022Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Rated Voltage(DC)
    125V
  • Body Height
    2.59mm