  • TR/S506-V-250-R
TR/S506-V-250-R
advertisement
Manufacturer No:
TR/S506-V-250-R
HK JDW NO:
255-TR/S506-V-250-R
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TR/S506-V-250-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S506
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.265
  • DC Cold Resistance
    0.64Ohm