  • TVS5501V10MUT5G
TVS5501V10MUT5G
advertisement
Manufacturer No:
TVS5501V10MUT5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-TVS5501V10MUT5G
Package:
2-UDFN
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 10V 20V 2UDFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TVS5501V10MUT5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-UDFN
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    60A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    20V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    10V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    12V
  • Capacitance @ Frequency
    400pF @ 1MHz Max