  • TVX0J471MAD1LS
TVX0J471MAD1LS
advertisement
Manufacturer No:
TVX0J471MAD1LS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-TVX0J471MAD1LS
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TVX0J471MAD1LS
Description:
TVX 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX0J471MAD1LS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    330mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    495mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    16mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TVX
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%