  • TVX1H101MAD
TVX1H101MAD
advertisement
Manufacturer No:
TVX1H101MAD
HK JDW NO:
555-TVX1H101MAD
Datasheet:
TVX1H101MAD
Description:
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX1H101MAD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    220mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    330mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    16mm