  • TVX2W4R7MCD
TVX2W4R7MCD
advertisement
Manufacturer No:
TVX2W4R7MCD
HK JDW NO:
555-TVX2W4R7MCD
Datasheet:
TVX2W4R7MCD
Description:
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 50mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -25°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2W4R7MCD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.1846mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    80mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    26mm