  • TXS2SS-LT-1.5V-X
TXS2SS-LT-1.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-LT-1.5V-X
HK JDW NO:
590-TXS2SS-LT-1.5V-X
Package:
Datasheet:
TXS2SS-LT-1.5V-X
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 1.5VDC 32.1Ohm Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-LT-1.5V-X
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Material
    Silver
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    32.1Ohm
  • Coil Voltage
    1.5V
  • Coil Current
    46.7mA
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V