  • UBT1E101MPD8TD
UBT1E101MPD8TD
advertisement
Manufacturer No:
UBT1E101MPD8TD
HK JDW NO:
555-UBT1E101MPD8TD
Description:
UBT 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 500mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1645
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UBT1E101MPD8TD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UBT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.075mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm