  • UBT1H471MNYGNACV
UBT1H471MNYGNACV
advertisement
Manufacturer No:
UBT1H471MNYGNACV
HK JDW NO:
555-UBT1H471MNYGNACV
Description:
UBT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 825mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT1H471MNYGNACV
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    825mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    55mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    825mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UBT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V