  • UBT1K470MPD8
UBT1K470MPD8
advertisement
Manufacturer No:
UBT1K470MPD8
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBT1K470MPD8
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBT1K470MPD8
Description:
UBT 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT1K470MPD8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UBT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    80V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    480mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    800mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm