  • UBY1J751MHL6
UBY1J751MHL6
advertisement
Manufacturer No:
UBY1J751MHL6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBY1J751MHL6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBY 750μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBY1J751MHL6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UBY
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    750μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    53mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.284A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.14A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm