  • UCA2C220MPD1TD
UCA2C220MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UCA2C220MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCA2C220MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UCA 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 500mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1700
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCA2C220MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UCA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm