  • UCD1A222MNQ1ZD
UCD1A222MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCD1A222MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCD1A222MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCD1A222MNQ1ZD
Description:
UCD 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCD1A222MNQ1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Series
    UCD
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    5454
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.19 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm