  • UCD1E151MCL6GS
UCD1E151MCL6GS
advertisement
Manufacturer No:
UCD1E151MCL6GS
HK JDW NO:
555-UCD1E151MCL6GS
Datasheet:
UCD1E151MCL6GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCD1E151MCL6GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    1.09999g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    300mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.323 8.20mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm