  • UCD1J220MCL6GS
UCD1J220MCL6GS
advertisement
Manufacturer No:
UCD1J220MCL6GS
HK JDW NO:
555-UCD1J220MCL6GS
Datasheet:
UCD1J220MCL6GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 63volts 22uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCD1J220MCL6GS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    120mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    1.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    120mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm