  • UCD1K101MNQ1ZD
UCD1K101MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCD1K101MNQ1ZD
HK JDW NO:
555-UCD1K101MNQ1ZD
Datasheet:
UCD1K101MNQ1ZD
Description:
UCD 100μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 500mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCD1K101MNQ1ZD
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    2.350005g
  • Surface Mount Land Size
    0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    14.6mm
  • Width
    13.6mm