  • UCS2E680MHD1TN
UCS2E680MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UCS2E680MHD1TN
HK JDW NO:
555-UCS2E680MHD1TN
Datasheet:
UCS2E680MHD1TN
Description:
UCS 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5814
Step5Bar-code shipping tag
UCS2E680MHD1TN
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm