  • UCX1E222MNS1MS
UCX1E222MNS1MS
advertisement
Manufacturer No:
UCX1E222MNS1MS
HK JDW NO:
555-UCX1E222MNS1MS
Datasheet:
UCX1E222MNS1MS
Description:
UCX 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.4A 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCX1E222MNS1MS
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    2200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm