  • UCX1V122MNS1ZD
UCX1V122MNS1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCX1V122MNS1ZD
HK JDW NO:
555-UCX1V122MNS1ZD
Datasheet:
UCX1V122MNS1ZD
Description:
UCX 1200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.4A 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCX1V122MNS1ZD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm