  • UCY2D680MPD
UCY2D680MPD
advertisement
Manufacturer No:
UCY2D680MPD
HK JDW NO:
555-UCY2D680MPD
Description:
UCY 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 485mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 897
Step5Bar-code shipping tag
UCY2D680MPD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    485mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    485mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    970mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Length
    31.5mm